Pierwsze kolczyki – jak dbać o świeżo przekłute uszy?

Pierwsze kolczyki – jak dbać o świeżo przekłute uszy?

Pierwsze kolczyki – jak dbać o świeżo przekłute uszy?

Kolczyki istnieją od tak dawna, iż nie da się chyba nawet powiedzieć, kiedy człowiek zaczął przekłuwać sobie uszy. Trudno zapewne też orzec, czy pierwotnie służyły ku ozdobie, czy miały znaczenie w rytualnych obrzędach. W obecnych czasach jednakże należą do najczęściej noszonej biżuterii na świecie. Zabieg przekłucia uszu jest bezpieczny, jeśli tylko zostanie przeprowadzony prawidłowo, a właściwie pielęgnowane dziurki goją się dobrze i stosunkowo szybko.

Pozostawmy to fachowcom

Przekłuwanie płatków uszu nie jest szczególnie bolesne, ponieważ ta część naszego ciała nie posiada licznych receptorów bólowych. Zabiegowi zwykle też nie towarzyszy obfite krwawienie. Być może właśnie z tego powodu często decydujemy się samodzielnie przebić uszy – zdecydowanie lepiej jednak zlecić to zadanie fachowcom.

Wizyta w gabinecie kosmetycznym nie jest dużym wydatkiem, a my mamy większą pewność, że zabieg przeprowadzany jest w higienicznych warunkach. Wykwalifikowana kosmetyczka przekłuje nam uszy szybko i sprawnie. Z jej usług powinniśmy skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy mamy zamiar umieścić kolczyk w chrząstce uszu, co jest o wiele bardziej bolesne i ryzykowne.

Kolczyki na początek

Po przekłuciu, w uszach zostaną umieszczone sztyfty ze stali chirurgicznej, która nie powoduje zakażeń i jest neutralna dla organizmu. Warto poświęcić chwilę na wybór modelu, ponieważ powinniśmy je nosić przez minimum 2-4 tygodnie, by pozwolić ranom się zagoić. O wiele dłużej, bo aż do 3 miesięcy, goją się dziuki po przekłuciu chrząstki.

Po wyżej wymienionym czasie możemy je wymienić na własne ozdoby. Zdecydowanie najlepszym materiałem na pierwsze kolczyk jest srebro. Metal ten nie uczula i, co najważniejsze, cechuje się właściwościami bakteriobójczymi, będzie zatem przeciwdziałać zakażeniom. Rany nie są już co prawda świeże, ale nadal istnieje ryzyko ich otwarcia, co może skończyć się infekcją.

Ponieważ nasze uszy nie są jeszcze przyzwyczajone do ciężarów, wybierzmy delikatne, drobne sztyfty. Przyjdzie czas, gdy będzie można włożyć większe ozdoby, na przykład kółka – dobrze jest zaczekać z tym nawet do piątego miesiąca od przekłucia.

Higiena nade wszystko

Właściwa pielęgnacja szu po przekłuciu może skutecznie zapobiegać większości ewentualnych problemów związanych z tym zabiegiem. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu higieny. Dopóki rany całkowicie się nie zagoją, starajmy się jak najrzadziej je dotykać, a jeśli już musimy to zrobić, dokładnie umyjmy wcześniej dłonie.

Regularnie, nawet dwa razy dzienne, należy delikatnie przemywać skórę wokół dziurek. Najlepiej używać do tego celu specjalnego płynu do pielęgnacji świeżo przekłutych uszu. Starajmy się nie dociskać biżuterii do płatków – rana szybciej się goi, jeśli będzie miała dostęp do powietrza. Pamiętajmy też o tym, by w początkowym okresie noszenia sztyftów, regularnie obracać je wokół osi, by nie przywierały do tkanki.

Tuż po przekłuciu może pojawić się opuchlizna i zaczerwienienie. Jest to zupełnie normalna reakcja organizmu spowodowana działaniem systemu immunologicznego, nie ma więc powodu do zmartwień. Problem pojawia się jednak, gdy wymienione zmiany utrzymują się dłużej niż dwie doby, a tym bardziej, gdy się nasilają – w takim przypadku najlepiej bezzwłocznie udać się do lekarza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl