Jak zmierzyć rozmiar palca?

Znamy swój rozmiar buta, ubrań, bielizny... Ale czy znamy odpowiedź na pytanie o rozmiar palca? Z pewnością wiele osób nigdy się nad tym nie zastanawiało. A warto dokonać dokładnych pomiarów - co umożliwi nam zakup pierścionka bez konieczności przymierzenia. Dzięki temu nawet zakupy online zawsze będą trafione!

Jakie są sposoby mierzenia palca?

Najszybszą metodą jest pomiar noszonego przez nas pierścionka na przykład za pomocą suwmiarki (nie polecamy jej stosowania w przypadku bezpośredniego pomiaru palca!). Jeśli jednak takiego nie posiadamy lub chcemy kupić sobie pierścionek na inny palec, wówczas należy dokonać pomiaru obwodu oraz średnicy wewnętrznej. W tym celu można wykorzystać miarkę krawiecką, a nawet zwykły sznurek bądź kawałek nitki (fragment odpowiadający obwodowi palca należy przyłożyć do linijki, co pozwoli poznać wynik pomiaru dokonanego domowym sposobem). Dostępne są również specjalne miarki plastikowe, które wystarczy założyć na palce jak pierścionek, naciągnąć pasek tak, by nie był za ciasny ani za luźny, a następnie odczytać wynik z miarki.

Kiedy najlepiej dokonywać pomiarów?

Zdarza się, że nawet osobiście przymierzany przed zakupem pierścionek, okazuje się za luźny lub zbyt ciasny. Dzieje się tak, ponieważ palce mogą puchnąć na skutek wielu czynników - przez to w salonie jubilerskim pierścionek może być perfekcyjnie dopasowany, a po kilku godzinach może okazać się za mały lub wręcz zsuwać się z palca. Jest to zależne przede wszystkim od temperatury – latem nasze dłonie puchną. Opuchnięcie może się pojawić również w wyniku aktywności fizycznej, zmian hormonalnych, a nawet stresu. Nie bez znaczenia jest również pora dnia. Zalecane jest dokonanie pomiaru w godzinach popołudniowych - wtedy zejdzie już poranna opuchlizna, a nasze dłonie nie będą tak zmęczone jak wieczorem. Dla porównania warto dokonywać pomiarów przez kilka dni o różnych porach.

Najpewniejszy pomiar u jubilera

Choć domowymi metodami możemy łatwo zmierzyć obwód i średnicę palca, warto pamiętać, że mogą pojawić się drobne rozbieżności. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie dokonanie pomiaru u jubilera, który dysponuje specjalnym pierścieniem zapewniającym bardzo dokładny pomiar.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl