Jak wygląda proces grawerowania biżuterii srebrnej?

Jak wygląda proces grawerowania biżuterii srebrnej?

Grawerowanie jest procesem zdobienia przedmiotów, który polega na ryciu na ich powierzchni tekstu bądź rysunku. Jest zatem jednym z najprostszych sposobów uczynienia naszego otoczenia piękniejszym, a z użyciem nowoczesnych technik również jednym z najłatwiejszych. Najczęściej graweruje się srebrną biżuterię – srebro jest doskonałym materiałem do tego rodzaju zdobień, ponieważ jest odpowiednio miękkie.

Grawerowanie stare jak świat

Grawerowanie jest również jedną z najstarszych metod zdobnictwa – już ludzie pierwotni ryli na kawałkach kory, skałach, kamieniach oraz kościach różne symbole i rysunki, które miały zarówno rytualny charakter, jak i służyły wyłącznie ozdobie. Inspirację nasi przodkowie czerpali z otaczającego ich świata, między innymi zapewne z takich dzieł natury, jak słynny Kamyk z Makapansgat, na którym naturalne procesy wietrzenia i kruszenia skał wyryły wzór przypominający ludzką twarz.

Grawerunek ręczny kontra komputerowy

Przez wiele wieków napisy lub rysunki na przedmiotach wykonywane były ręczne, specjalnie zaostrzonym rylcem, dostosowanym twardością do materiału poddawanego obróbce. Ta technika wymaga jednak sporych umiejętności, do których dochodzi się latami – największych mistrzów w tej dziedzinie możemy uznać za artystów, a nie za zwykłych rzemieślników. Ręczne rycie rysunków lub tekstów jest ponadto bardzo czasochłonne.

Mistrz w swoim fachu może ozdobić przedmiot naprawdę pięknym i niepowtarzalnym wzorem, ale jego dzieło ze zrozumiałych względów jest stosunkowo kosztowne. Dlatego, choć tradycyjne metody grawernictwa nadal są stosowane, ręce rzemieślnika i rylec zastępowane są elektronicznymi maszynami, co znacznie zmniejsza koszty wykonania.

Najważniejszą częścią nowoczesnego urządzenia do grawerowania jest komputer. Dzięki nim na dowolny przedmiot można nanieść każdy tekst napisany wybraną czcionką oraz rysunek z najmniejszymi detalami. Oczywiście tylko wtedy, gdy oprogramowanie maszyny grawerniczej na to pozwala – to pierwsze ograniczenie. Drugim jest wielkość powierzchni przeznaczonej do grawerowania, ale o tym za chwilę.

Proces grawerowania elektronicznego jest niezmiernie prosty. Wystarczy tylko wprowadzić do komputera pożądany wzór, umieścić w odpowiednim miejscu przedmiot, na którym chcemy go nanieść, dokonać odpowiednich ustawień, a resztę wykona już sama maszyna. Proces trwa krótko, a najmniejszy nawet grawerunek zachwyca dokładnością.

Co i na czym można wygrawerować?

Najczęściej graweruje się srebrną biżuterią, by uczynić z niej bardziej osobisty podarek lub upamiętnić ważne wydarzenie. Jednakże nie każdy jej rodzaj da się ozdobić. Na niektórych, np. na małych kolczykach, nie ma po prostu miejsca na jakikolwiek rysunek lub napis. Nawet jednak w przypadku większych rozmiarów biżuterii, jak bransoletki czy duże naszyjniki, dostępna powierzchnia jest dość ograniczona, więc w grę wchodzą raczej małe rysunki i krótkie napisy, które wszakże mogą przekazywać istotne treści.

Wzory można wyryć praktycznie na każdym przedmiocie, czy to metalowym, czy to szklanym. Poza wspomnianą biżuterią, najczęściej graweruje się jeszcze zegarki, zapalniczki, długopisy, a czasami niektóre dziecięce zabawki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl