Jak wyczyścić srebrny łańcuszek?

By móc cieszyć się pięknym wyglądem biżuterii, należy pamiętać o jej pielęgnacji. To naturalne, że z czasem zanika blask i pojawiają się zanieczyszczenia – na szczęście nie oznacza to, że pora zainwestować w nowe błyskotki. W tym artykule opowiemy Wam, jak skutecznie i bez większych nakładów pracy wyczyścić srebrny łańcuszek.

1. Soda oczyszczona

Aż trudno uwierzyć, że niepozorna soda ma tak wiele różnych zastosowań. Do czyszczenia łańcuszka srebrnego można wykorzystać pastę z sody i wody - wówczas nakładamy ją na biżuterię na przykład miękką gąbeczką i delikatnie polerujemy. Ciekawy sposób stanowi również wyłożenie małej miski folią aluminiową, wsypanie do niej sody oczyszczonej, a następnie włożenie łańcuszka i zalanie gorącą wodą. Po kilkunastu minutach można wyjąć biżuterię, opłukać ciepłą wodą i wytrzeć miękką ściereczką.

2. Pasta do zębów

Bardzo popularną metodę stanowi czyszczenie biżuterii przy użyciu pasty do zębów oraz szczoteczki z miękkim włóknem bądź bawełnianej ściereczki. Należy jednak pamiętać, że w tym celu nie poleca się używania past wybielających ani z dużą ilością sodu (mogłyby one zniszczyć biżuterię).

3. Sól

Ten produkt z pewnością znajdziemy w każdym domu. Soli używamy do doprawiania potraw, ale nie tylko... Można ją wykorzystać także do czyszczenia srebra! W tym celu należy przygotować miseczkę i wyłożyć ją folią aluminiową, a następnie włożyć do środka biżuterię i zalać ją przygotowanym wcześniej roztworem soli i gorącej wody. Biżuterię wyjmujemy dopiero po kilku godzinach i opłukujemy ją pod bieżącą, ciepłą wodą, a następnie dokładnie wycieramy delikatną ściereczką.

4. Musująca aspiryna

Czasem wystarczy zajrzeć do domowej apteczki... Popularna aspiryna sprawdzi się nie tylko w walce z bólem, ale też w czyszczeniu srebrnej biżuterii. Ten sposób jest banalnie prosty – wystarczy rozpuścić aspirynę w szklance wody i zanurzyć w niej łańcuszek na kilka minut (po wyjęciu należy go dokładnie wytrzeć za pomocą miękkiej ściereczki).

5. Alkohol

W przypadku mniejszych zabrudzeń sprawdzi się kilkuminutowa kąpiel w alkoholu (wódka, spirytus). Należy jednak pamiętać, że alkohol może spowodować uszkodzenia kamieni szlachetnych.

6. Napoje gazowane

Zapewne wiele osób słyszało już o nietypowych zastosowaniach słodzonych napojów gazowanych typu Coca-Cola. Niektórzy wykorzystują je do zwalczania rdzy, czyszczenia garnków, udrażniania odpływu w wannie... My natomiast stosujemy je do czyszczenia srebrnych łańcuszków - zawarty w tego typu napojach kwas skutecznie rozpuszcza nieestetyczne naloty na biżuterii.

7. Sok z cytryny i oliwa z oliwek

Cytrynę i oliwę z oliwek znajdziemy w większości domów. Ich zastosowanie nie ogranicza się jednak do kuchni! Sporządzony z nich roztwór sprawdzi się także do czyszczenia srebrnych łańcuszków. W tym przypadku nie zanurzamy biżuterii w miksturze, a jedynie namaczamy w niej ściereczkę, którą delikatnie polerujemy srebro.

8. Specjalne gaziki do czyszczenia biżuterii

Zwolennikom gotowych rozwiązań polecamy jednorazowe gaziki do czyszczenia srebra, które dodatkowo posiadają także właściwości antybakteryjne i odkażające. Równie ciekawą i prostą metodę stanowią specjalne ściereczki wielokrotnego użytku.

9. Profesjonalne preparaty

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy lubi eksperymentować z domowymi metodami czyszczenia łańcuszków. Co więcej, naturalne sposoby mogą się nie sprawdzać w przypadku większych zanieczyszczeń i nalotów. W takiej sytuacji polecamy specjalne preparaty dedykowane srebrnej biżuterii. Ich formuła została opracowana tak, by usunąć nawet wyjątkowo silne zabrudzenia.

Domowych metod, jak i profesjonalnych preparatów do czyszczenia srebrnych łańcuszków jest znacznie więcej. Wymieniliśmy te najbardziej popularne i sprawdzone. W sieci można znaleźć również informacje o czyszczeniu biżuterii keczupem, kwaśnym mlekiem, kredą, kurzym jajem, amoniakiem... Jak widać, możliwości jest naprawdę sporo! Przed zastosowaniem którejkolwiek z metod zalecamy jednak wypróbowanie jej na niewielkiej powierzchni łańcuszka w niewidocznym miejscu – pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl