Jak odróżnić biżuterię srebrną od posrebrzanej?

Jak odróżnić biżuterię srebrną od posrebrzanej?

Jak odróżnić biżuterię srebrną od posrebrzanej?

Sprawdzenie czy biżuteria jest srebrna, czy posrebrzana najlepiej pozostawić specjaliście, czyli dobremu jubilerowi. Poniższe domowe sposoby bywają bowiem zawodne. Niemniej możemy spróbować swoich sił, kierując się w ocenie kilkoma ważnymi aspektami.

Próba ceny

Pierwszą wskazówką tego, czy wyrób jest srebrny czy tylko posrebrzany jest cena. Jeśli jest zbyt tani, mamy prawo podejrzewać, że jest tylko posrebrzany.

Próba cechy probierczej

W następnej kolejności powinniśmy poszukać na biżuterii cechy probierczej, czyli znaku, który informuje o ilości szlachetnego kruszcu. Na srebrnych przedmiotach ma on postać stempla z głową kobiety oraz liczbą: 999, 925, 875, 830 lub 800. Zwykle jest to 925, a oznacza ona czystość stopu na poziomie 92,5%. Natomiast na wyrobach posrebrzanych widnieje napis „met” lub „metal”.

Niestety sprawdzając wyrób w ten sposób, napotykamy trzy problemy. Pierwszy to taki, że wyroby, które ważą mniej niż 5 gramów, nie muszą być znakowane. Drugim jest fakt, że biżuteria wytwarzana poza Unią Europejską nie zawsze jest stemplowana cechami probierczymi. I wreszcie trzeci: nieuczciwą praktyką jest sprzedawanie wyrobu częściowo srebrnego, częściowo posrebrzanego – dotyczy to produktów, składających się z kilku elementów. Taki podstęp możemy podejrzewać wtedy, gdy znak probierczy widnieje np. tylko na zapięciu.

Próba barwy

Srebrna biżuteria ma swoją charakterystyczną barwę, którą dość trudno podrobić. Różni się ona nieco od koloru wyrobów posrebrzanych, które mają zazwyczaj cieplejszy odcień i są bardziej połyskliwe, ale nie jest to regułą. Pewniejszą wskazówką jest to, że srebro z biegiem czasu ciemnieje.

Próba magnesu

Możemy również przyłożyć biżuterię do magnesu. Gdy do niego przylgnie, z pewnością nie została wykonana ze srebra. Należy ono bowiem do tzw. diamagnetyków, czyli metali nie przyciąganych przez pole magnetyczne. Niestety nie tylko ono, więc fakt, że wyrób jubilerski nie reaguje na magnes, nie musi oznaczać, iż jest wykonany ze szlachetnego kruszcu.

Próba utleniania

Prawdziwe srebro podlega procesowi utleniania, dlatego po przetarciu go czyszczącą chusteczką, pozostaje na niej ciemny ślad. Jego brak może sugerować, że nie mamy do czynienia z biżuterią wykonaną z tego cennego metalu, tylko co najwyżej posrebrzaną. Niestety sposób ten nie sprawdza się w przypadku srebra rodowanego, które nie ulega korozji.

Próba Archimedesa

Kolejna próba opiera się ona na pewnej cesze, którą posiadają wszystkie substancje i pierwiastki: gęstości. W przypadku srebra wynosi ona 10,5 g/cm³ i rożni się od tej, jaką mają inne metale. Wystarczy więc ustalić gęstość biżuterii, by dowiedzieć się czy jest srebrna, czy posrebrzana.

Szklany pojemnik, najlepiej cylinder miarowy, wypełniamy wodą i zapisujemy jej objętość. Całkowicie zanurzamy w niej metal, po uprzednim zważeniu. Wagę badanego przedmiotu dzielimy przez objętość wypartej wody. Jest wynik znacząco odbiega od podanej wyżej wartości, nasza biżuteria nie jest srebrna, a co najwyżej posrebrzana.

 

Próba miękkości

Możemy też spróbować lekko zadrapać biżuterię, nawet paznokciem. Jeśli rysa będzie widoczna, zapewne mamy do czynienia ze srebrem, które jest bardzo miękkim materiałem. Na wyrobach posrebrzanych raczej nie pozostanie śladu, ponieważ warstwa cennego metalu jest zwykle zbyt cienka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl