Czy warto inwestować w biżuterię?

Czy warto inwestować w biżuterię?

Swoją finansową przyszłość można zabezpieczać na różne sposoby. Niektórzy inwestują w akcje, inni w nieruchomości. A biżuteria? Chyba rzadko myślimy o biżuterii jako o lokacie oszczędności. Zazwyczaj jest ona dla nas mniej lub bardziej kosztowną ozdobą oraz niezbędnym dodatkiem do stroju. Nierzadko ma jeszcze wartość sentymentalną, na przykład będąc wspomnieniem ważnych w naszym życiu chwil.

Nie da się zaprzeczyć, że biżuteria może zachwycać swym pięknem i kunsztem wykonania. Zdobi nas również i dopełnia każdą stylizację. Atrakcyjna, wykonana ze szlachetnych kruszców, jest dodatkowo całkiem niezłą lokatą kapitału. Jak dużego? To oczywiście zależy od wartości biżuterii, na którą wpływa kilka czynników. Powinniśmy wiedzieć, jakie ozdoby warto kupować, by na tym zyskać, a nie stracić.

Inwestycja długoterminowa

Prawdopodobieństwo tego, że złoto, srebro czy szlachetne kamienie będą traciły na wartości jest raczej niewielkie. Bardziej możemy spodziewać się rosnących cen. Oczywiście przekłada się to na wzrost notowań wykonanych z tych kruszców ozdób. Mamy więc wszelkie podstawy przewidywać, że po jakimś czasie sprzedamy je z zyskiem, jeśli zajdzie taka konieczność.

Pozytywną cechą klejnotów jest również to, że mogą przetrwać wieki w nienaruszonym stanie. Cenne kruszce nie ulegają bowiem zgubnemu działaniu czasu tak, jak inne metale, dlatego możemy cieszyć oczy biżuterią stworzoną przez ludzi tysiące lat temu. Bransolety, kolczyki, naszyjniki czy broszki są zatem inwestycją długoterminową, obejmującą więcej niż tylko jedno pokolenie.

 

Srebrna obrączka z kamieniami Swarovskiego Srebrna obrączka z kryształkami Swarovskiego

 

Do torby i w drogę

Biżuteria ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę – niewielkie rozmiary – dzięki czemu łatwo ją transportować z miejsca na miejsce. Gdy zachodzi taka konieczność, możemy nasze klejnoty szybko spakować i zabrać ze sobą nawet w podróż na drugą stronę ziemskiego globu. Nie można tego powiedzieć o innych popularnych inwestycjach, jak ziemie lub mieszkania.

Biżuteria biżuterii nierówna

Nawet najmniejszy srebrny pierścionek można zatem uznać za lokatę kapitału, dobrze jednak mieć świadomość, że biżuteria biżuterii nierówna. O cenie wszelkiego rodzaju klejnotów decydują cztery podstawowe czynniki. Pierwszym jest wartość materiałów, z którą są zrobione. Drugim sposób produkcji – ręczny lub maszynowy. Trzecim zaś forma, czyli atrakcyjny design i precyzja wykonania. I wreszcie moda, ale nią się lepiej nie sugerować, jeśli mamy zamiar traktować biżuterię, jak inwestycję.

Klasyka zawsze w cenie

Szukając klejnotów, które mają nie tylko zdobić, ale też stanowić dobrą inwestycję oszczędności, szczególną uwagę warto zwracać na tę o ponadczasowym designie. Prawdą jest bowiem, że klasyczna biżuteria nigdy nie wyjdzie z mody, szczególnie ta wykonana ze szlachetnych kruszców, takich jak choćby zawsze cenione i psujące do wszystkiego srebro.

Srebrne łańcuszki i naszyjniki, pierścionki w formie kwiatów, klasyczne kolczyki w kształcie kół czy ozdoby z motywami serc, róż, motyli – taka biżuteria opiera się kaprysom mody i zawsze pozostanie atrakcyjnym dodatkiem, pasującym do każdego stroju. W przypadku tego typu ozdób mamy pewność, że po jakimś możemy sprzedać ją z zyskiem, a nie po cenie złomu.

Pliki (6)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl