Biżuteria sakralna – czy nadaje się jako ozdoba na co dzień?

Biżuteria sakralna – czy nadaje się jako ozdoba na co dzień?

Dla głęboko wierzących osób jest czymś więcej niż tylko ozdobą. Biżuteria sakralna to symbol, cenne wsparcie w trudnych chwilach, a często też pamiątka związana z ważnymi momentami z życia. Czy takie ozdoby można nosić na co dzień, czy też lepiej zostawić je na specjalne okazje? Jakimi zasadami kierować się przy zakupie wyrobów jubilerskich, które wiążą się z religią?

Sporo zależy od sytuacji

O tym, jakie dodatki będą stosowne decydują okoliczności. Ta zasada jest dość prosta, niektórzy jednak o niej zapominają. Wisiorek z krzyżem, medalik z wizerunkiem świętego – oto elementy stylizacji, które mogą sprawdzić się w czasie spaceru po mieście lub w pracy. Nieco inaczej wygląda sytuacja w chwili, gdy z takimi dodatkami pojawimy się w pubie czy na dyskotece. Dlaczego? Bo połączenie rozrywkowej muzyki, alkoholu i imprezowych kreacji z religijną symboliką jest specyficzną mieszanką, która często wywołuje mieszane uczucia.

W trosce o najlepszą jakość

Noszenie symboli religijnych i troskę o piękny wygląd można pogodzić – i to bez większego wysiłku. Osoby, które chcą na co dzień nosić biżuterię sakralną, muszą jednak pamiętać, że nie tylko okoliczności oraz strój decydują o stosowności takich właśnie dodatków. Bardzo ważną kwestią jest przecież jakość takich ozdób. Wielkie, wykonane z tandetnych materiałów dodatki, nie mają zbyt wiele wspólnego z szacunkiem oraz elegancją. Delikatne łańcuszki lub bransoletki mogą przecież zrobić o wiele większe wrażenie niż masywne „klejnoty” kojarzące się nie z dobrym stylem, lecz odpustowym kiczem. A gdy takie subtelne ozdoby wykonane zostaną ze srebra najwyższej próby, staną się eleganckim dodatkiem zarówno do biurowego stroju, jak i do wyjściowej kreacji.

Z religijnym przesłaniem – jakie dodatki najchętniej wybierają osoby wierzące?

Religijni Polacy, pragnący za pomocą poszczególnych elementów stylizacji podkreślić swe przywiązanie do wiary, chętnie sięgają po taką biżuterię, jak naszyjniki oraz bransoletki. Prym wiodą tu srebrne łańcuszki ze skromnymi krzyżykami, na których coraz częściej pojawiają się wygrawerowane hasła. Taki indywidualny grawer sprawia, że tradycyjna ozdoba nabiera niepowtarzalnego charakteru. Z możliwości umieszczenia indywidualnego napisu bardzo chętnie korzystają te osoby, które chcą nosić przy sobie swe życiowe motto lub uczcić ważną datę. Krzyżyk z wygrawerowanym przesłaniem może się jednocześnie okazać głównym akcentem niejednej bransoletki – delikatnej, eleganckiej ozdoby, po którą tak chętnie sięgamy.

Chramsy – prosty sposób na uniwersalną biżuterię

Ponieważ nie każda okazja nadaje się do zakładania ozdób z sakralnym motywem, osoby chcące pogodzić dobrą zabawę z noszeniem dodatków odwołujących się do religii z pewnością docenią uniwersalne rozwiązania. Wiele możliwości dają nam coraz popularniejsze przywieszki, dzięki którym można nadać swej biżuterii wyjątkowy charakter, a jednocześnie cieszyć się ogromną elastycznością, którą daje w razie potrzeby możliwość odpięcia takiego dodatku od bransoletki. A ponieważ wybór takich elementów jest coraz szerszy, znalezienie chramsów nawiązujących do wiary nie stanowi większego problemu. I tu motyw krzyża pojawia się bardzo często, choć równie wielkim zainteresowaniem cieszą się aniołki oraz inne symbole religijne. Ponieważ i tym drobnym dodatkom można nadać indywidualną formę poprzez wygrawerowanie dowolnego napisu, takie rozwiązania stają się coraz powszechniejsze.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl