Lecznicze właściwości srebra

Lecznicze właściwości srebra

Lecznicze właściwości srebra

Lecznicze właściwości srebra znane były już w starożytności. Uważany za ojca współczesnej medycyny, Hipokrates, wspominał, iż noszenie kolczyków ze srebra korzystnie wpływa na stan zdrowia. Nasze babki zaś twierdziły, że najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się jęczmienia jest pocieranie go srebrną obrączką. Ten szlachetny kruszec ma zastosowanie w leczeniu wielu infekcji bakteryjnych i używa się do odkażania ran pooperacyjnych, wrzodów i oparzeń.

Srebro jako antybiotyk

Srebro nazywane bywa naturalnym antybiotykiem ze względu na swoje silne działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Jest bardzo przydatne w przypadku zakażenia szczepami bakterii, które uodporniły się na zwykłe antybiotyki. Oczywiście nie używa się w tym celu srebra w czystej postaci, ale jego związków.

Najdłużej stosuje się azotan srebra, który już w drugiej połowie XIX wieku znalazł się na liście leków, a używany jest do dziś. Innym medykamentem o szerokim spektrum działania jest sulfadiazyna srebra, użytkowana pod postacią maści, kremów i żeli.

Najnowszym „odkryciem” jest tzw. srebro koloidalne, czyli koloidalny roztwór zawierający jony srebra połączone z białkiem lub żelatyną. Uchodzi za skuteczne antidotum na wiele problemów zdrowotnych, jak: egzemy, wysypki, łuszczyca czy trądzik. Srebro koloidalne można stosować doustnie w celu zwalczania ogólnoustrojowych zakażeń, np. grzybic.

Biżuteria, która leczy

Właściwości lecznicze od wieków przypisywano również srebrnej biżuterii. Tradycyjna chińska medycyna zaleca noszenie srebrnych kolczyków jako skuteczny środek wzmacniający siły witalne człowieka. Działać mają one w ten sam sposób, co akupunktura – poprzez stymulowanie określonych zakończeń nerwowych na ciele, przy czym lewe ucho odpowiada żeńskiej sile Yin, a prawe męskiej Yang.

Na nasze zdrowie zbawienny wpływ mają mieć nie tylko srebrne kolczyki. Łańcuszek wykonany z tego szlachetnego kruszcu działa ponoć uspokajająco. Srebrne pierścionki obniżać mają ciśnienie krwi, pomagać leczyć problemy związane z układem pokarmowym i korzystnie wpływać na pracę serca – zależnie od tego, na którym palcu są noszone.

Srebro wskaźnikiem zdrowia

Panuje również przekonanie, że srebrna biżuteria może pomóc wykryć chorobę, nawet w jej bardzo wczesnym stadium. Odbywać ma się to poprzez zmianę tonacji zabarwienia metalu, która zachodzi pod wpływem składników wydzielanych razem z potem. Uważa się, że problemy ze zdrowiem zwiastuje przede wszystkim ciemnienie srebra, choć jego nagłe rozjaśnienie również powinno nas niepokoić.

Wpływ chorób na barwę noszonej srebrnej biżuterii nie został jednak potwierdzony naukowo. Rzeczywiście ludzki pot może powodować jej ciemnienie. Dokładniej mówiąc, przyczyniają się do tego związki siarki, które znajdują się w pocie chorego człowieka. Ich obecność jednakże nie musi być związana z problemami zdrowotnymi – tak samo dzieje się, gdy na przykład spożywamy dużo cebuli, czosnku, mięsa lub jaj.

Lecznicze kosmetyki

Na lecznicze właściwości srebra uwagę zwrócił również przemysł kosmetyczny. Ten szlachetny metal wspomaga regeneracje tkanek, dlatego możemy znaleźć go między innymi w kremach pielęgnacyjnych, których zadaniem jest opóźnianie procesów starzenia skóry.

Zawierające srebro toniki doskonale oczyszczają powierzchnię ciała z bakterii, wirusów i drożdżaków – świetnie sprawdzają się zatem w walce z młodzieńczym trądzikiem. Ze względu na antybakteryjne właściwości, metal ten znajduje także zastosowanie w dezodorantach – zabija bakterie odpowiedzialne za brzydki zapach potu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl