Czyszczenie srebra - domowe sposoby, czyli czym i jak czyścić srebro

Czyszczenie srebra - domowe sposoby, czyli czym i jak czyścić srebro

Czyszczenie srebra - domowe sposoby, czyli czym i jak czyścić srebro

Srebrna biżuteria jest piękna i elegancka. Staje się gustownym dodatkiem do codziennych stylizacji, uzupełnia też kreacje na wyjątkowe okazje. Warto o nią dbać, aby jak najdłużej cieszyła oczy swoim blaskiem i subtelną urodą.

Bardzo ważną kwestią dla kondycji naszych błyskotek jest sposób, w jaki je przechowujemy. Rozrzucone czy poplątane w pierwszej lepszej szufladzie łatwo mogą ulec uszkodzeniu, a ocierając się wzajemnie o siebie – tracą połysk i ulegają drobnym zarysowaniom. Biżuterię – czy to srebro, czy inne błyskotki – warto przechowywać w praktycznym organizerze.

W momencie, gdy srebro traci na estetyce, warto zdecydować się na czyszczenie. Można je przeprowadzić samemu, wykorzystując domowe sposoby i środki, które znajdą się w każdej łazience lub kuchni. Srebro to metal szlachetny wykazujący naturalne skłonności do ciemnienia, ale na szczęście jest to procesem odwracalnym i bez trudu można temu przeciwdziałać. Srebro ciemnieje w wyniku reakcji z siarką zawartą w zanieczyszczonym powietrzu, czasami na kondycję biżuterii takiej jak np. łańcuszki ze srebra wpływa również kontakt z perfumami i kosmetykami, w wyniku czego biżuteria najpierw traci blask, a następnie nabiera nieładnego odcienia.

Srebrne przedmioty w tym także srebrną biżuterię można wyczyścić z pomocą roztworu soli: dno i boki naczynia należy wyłożyć folią aluminiową, włożyć do środka wymagające czyszczenia błyskotki, a następnie zalać je roztworem wody i soli (5 łyżeczek soli kuchennej na 1 litr wody). Przed zanurzeniem w roztworze, biżuterię należy przemyć miękką gąbeczką i wodą z delikatnym mydłem, pozbywając się tym sposobem kurzu i tłuszczu. W zależności od stopnia zabrudzenia czyszczenie biżuterii może trwać kilka minut lub godzin. Ten sposób nie jest jednak polecany dla ozdób ze szlachetnymi kamieniami. Nie lubią one gorącej wody i nie zawsze tolerują sól. Innym sposobem na zabrudzone srebro jest pasta do zębów, ale trzeba bardzo uważać, aby szczoteczką nie porysować powierzchni ozdób. Roztwór do czyszczenia srebrnej biżuterii można sporządzić także z wody i octu ( łyżka octu na litr wody). W tym wypadku nie należy trzymać biżuterii w roztworze dłużej niż kilkanaście minut. Po zastosowaniu domowych sposobów, należy srebro przepłukać letnią wodą i dokładnie wytrzeć miękką ściereczką. Wtedy na pewno będzie się prezentować jak nowe.

W przypadku, gdy biżuteria ze srebra jest silnie zanieczyszczona, można poszukać profesjonalnej pomocy. W wielu punktach można zakupić specjalne ściereczki i środki do pielęgnacji srebra.Warto też zasięgnąć porady sprzedawcy, jak czyścić i przechowywać kupione ozdoby.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl